سنگ چینی کریستال

سنگ چینی یا کریستال همان سنگ آهک دگرگونی یا مرمریت است که دانه ها یا بلورهای تشکیل دهنده آن قابل رویت بوده و بافتی تمام بلور دارد که عمدتا از کلسیت و مقداری کمی لاستونیت تشکیل شده است و در برخی از سنگ های چینی کوارتز هم وجود دارد که با افزایش میزان کوارتز، میزان سختی سنگ چینی افزایش می یابد و اکثرا دارای رنگ های سفید و خاکستری روشن است ، علت انتخاب نام چینی بر روی این سنگ صدای حاصل از ضربه به سنگ چینی هست که شبیه به صدای ظروف چینی می دهد.

در ایران استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده اگر دقت کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمانهای قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است، چرا که رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد. مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست و در بعضی از معادن، سنگ چینی می تواند با تراورتن و گرانیت هم رقابت کند.

میزان جذب آب در سنگهای چینی معمولا ً کمتر از یک در صد است ، وزن مخصوص آن ۷/ ۲ تن بر متر مکعب است، از مقاومت متوسطی برخوردار است، مقاومت فشاری متوسط آن نیز در حدود ۱۱۰ مگاپاسکالاست ، مقاومت خمشی آن بین ۶ تا ۱۵ مگاپاسکال و مقاومت کششی آن به طورمتوسط ۴ مگاپاسکال است، تخلخل این سنگ بسیار کم و بین ۳ /۰ تا ۲/ ۱ درصد است.

جهت مشاوره و ثبت سفارش با ما در تماس باشید

فهرست